Aleksandra Majda

Polskie tłumaczenie dokumentu ESMA (artykuł partnerski)

Jest polskie tłumaczenie dokumentu ESMA, który ma ukrócić hasztag#greenwashing wśród funduszy inwestycyjnych. Wytyczne ściśle określają, kiedy będą one mogły używać nazw „zrównoważony”, „ESG” czy „neutralny emisyjnie”. 🍀

To krótki, ale bardzo ważny dokument. ESMA, czyli Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (z ang. European Securities and Markets Authority) przetłumaczył go właśnie wszystkie języki urzędowe UE.

🎯 Cel wytycznych: zapewnienie ochrony inwestorów przed nieuzasadnionymi twierdzeniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienie jasnych i wymiernych kryteriów oceny. Jak podkreśla ESMA, nazwa funduszu jest często pierwszą informacją, którą widzą inwestorzy, i może mieć mieć znaczący wpływ na ich decyzje inwestycyjne.

Według nowych wytycznych:

Fundusze:

👉 wykorzystujące terminy związane ze zrównoważonym rozwojem (stosujące nazwy typu „zrównoważony rozwój”)
👉 wykorzystujące terminy związane z „działalnością na rzecz przejścia”, aspektem społecznym i ładem korporacyjnym (używające takich słów jak „transformacja”, „neutralny emisyjnie”, społeczny”, „równość”)
👉 wykorzystujące terminy związane z aspektem środowiskowym (używające słów „zielony”, „środowiskowy”, „klimat” czy „ESG”)


Powinny:

✅ OSIĄGNĄĆ próg ilościowy w wysokości 80% odnoszący się do odsetka inwestycji uwzględniających aspekt środowiskowy lub społeczny. oraz
🚫 WYKLUCZYĆ inwestycje w spółki, o których mowa w art. 12 ust. 1 lit. a)-rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/1818. Są to m.in. przedsiębiorstwa zaangażowane w uprawę tytoniu, działalność związaną z bronią kontrowersyjną, naruszające zasady UNGC Global Compact lub wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych; osiągające co najmniej 50 % swoich przychodów z działalności związanej z poszukiwaniem, wydobyciem, dystrybucją lub rafinacją paliw gazowych, osiągające co najmniej 1 % swoich przychodów z działalności związanej z poszukiwaniem, wydobyciem, dystrybucją lub rafinacją węgla kamiennego i brunatnego itp.


DODATKOWO:

Fundusze wykorzystujące terminy związane ze zrównoważonym rozwojem powinny:

❗️ ZOBOWIĄZAĆ SIĘ do ZNACZĄCEGO INWESTOWANIA w zrównoważone inwestycje, o których mowa w art. 2 pkt 17 SFDR. Są to m.in. inwestycje które przyczyniają się do realizacji celów związanych z zasobooszczędnością zużycia energii, wykorzystywania energii z OZE, wykorzystywania surowców, zużycia wody, generowania odpadów, emisji gazów cieplarnianych lub wpływu na różnorodność biolo­giczną i GOZ. Z aspektów społecznych wymienia się m.in.: przeciwdziałanie nierównościom, wspieranie spójności społecznej, integrację, stosunki pracy.

📅 Do 21 listopada 2024 r. właściwe organy krajowe muszą powiadomić ESMA, czy:
✅ Przestrzegają lub nie przestrzegają, ale zamierzają przestrzegać,
🚫 nie przestrzegają i nie zamierzają przestrzegać wytycznych.


Osoby i firmy zainteresowane przeciwdziałaniem greenwashignowi zapraszam do kontaktu osobistego.

@Go Green
ESG Impact Network
Zuzanna Czernicka